Projekt U-15 Phoenix

Jsme velmi rádi, že vás můžeme seznámit s projektem ultralehkého letadla U-15 Phoenix z dílny konstruktéra Martina Šťepánka.


Projekt elektrického letounu letohradského konstruktéra a pilota Martina Štěpánka odstartoval již v roce 2011. S postupem času bylo toto designově velmi zdařilé letadlo modifikováno zejména v oblasti technologií elektrického pohonu a baterií, ve kterém sehrálo MGM COMPRO velmi důležitou úlohu.

Průmyslový regulátor HBC 280120 a eletromotor Rotex Electric řady REX osazený ve stroji U-15 Phoenix zásadní měrou dopomohly k finalizaci projektu, který vyvrcholil 6-ti denním obletem ČR .

Stroj vydrží ve vzduchu téměř hodinu, stejný čas potřebují jeho baterie k plnému dobití, takže musí během své cesty vystřídat několik letišť.

Základní technická data U-15 Phoenix:

  • Délka 6,5m
  • Rozpětí křídel 14,5m
  • Váha 300 kg (z toho baterie 34 kg)
  • Cestovní rychlost 120 km/h

Martin Štěpánek je v oboru konstrukce ultralehkých letadel opravdu ostříleným matadorem. Vždyť před třemi lety obsadila jeho firma Phoenix Air v soutěži amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA s názvem Green Flight Challenge třetí místo, čímž dosáhla opravdu světového úspěchu!

Martinovi přejeme do budocna ještě mnohem více srovnatelných úspěchů! Je nám velkým potěšením, že se MGM COMPRO podílí na vývoji nových technologií, které posouvají letectví využívající elektrický pohon významně kupředu.


Podívejte se na video!